Na trajnosten način k zmanjševanju hrupa
Aerodrom Ljubljana je danes javnosti predstavil vegetacijsko protihrupno bariero Šenčur. Lokacijo protihrupne bariere sta obiskala minister za infrastrukturo, dr. Peter Gašperšič in župan Občine Šenčur, Ciril Kozjek ter si ogledala izvedbo projekta, ki je eden izmed korakov družbe v prizadevanjih za dodatno zmanjšanje obremenitev s hrupom v okolici letališča.
V Aerodromu Ljubljana se zavedajo, da so čim nižje emisije hrupa bistvenega pomena za kakovost življenja okoliških prebivalcev. V sodelovanju z lokalno skupnostjo ter pristojnim ministrstvom so tako postavili novo naravno vegetacijsko protihrupno bariero. V projekt so investirali okoli 30.000 evrov. Nahaja se med severnim delom Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana in naseljem Šenčur. Razteza se na 7,52 ha, na katerih so posadili približno 13.000 sadik dreves in grmovnic, ki bodo varovala Šenčur pred hrupom.
Zmago Skobir, poslovodni direktor Aerodroma Ljubljana, je povedal: »V Aerodromu Ljubljana smo se zavezali trajnostnemu razvoju in del naše strategije v zvezi s tem je načrtovanje in izvajanje dejavnosti družbe na način, ki podpira razvoj neposrednega in širšega okolja in ki v njem ne pušča posledic, ena izmed katerih je tudi hrup. Vegetacijska protihrupna bariera je del našega sistematičnega pristopa k tej problematiki: izvajamo namreč tudi meritve skladno z mednarodnimi in nacionalnimi predpisi na s hrupom najbolj izpostavljenih točkah ter skrbimo za čim večjo obveščenost okoliških prebivalcev o meritvah hrupa – tudi z interaktivno aplikacijo za spremljanje hrupa na spletni strani družbe. Pohvalno se nam zdi tudi sodelovanje ministrstva in občine, saj nam na ta način zagotavljata pogoje za razvoj letališča in letalskega prometa v Sloveniji na trajnosten način, s posluhom do lokalnega okolja.«
Minister za infrastrukturo, dr. Peter Gašperšič, je dejal: »Zadovoljen sem, ker smo danes izpolnili obljubo glede zasaditve vegetacijske protihrupne bariere. S tem korakom izražamo tudi družbeno odgovornost do lokalnega okolja, saj so čim nižje emisije hrupa bistvenega pomena za kakovost življenja okoliških prebivalcev. Poleg zvočne zaščite oziroma zmanjšanja emisij hrupa v okolje, bo vegetacijska bariera služila tudi kot protiprašna zaščita in zaščita proti smradu, kar bo prav tako pripomoglo k večji kvaliteti bivanja v bližnjih naseljih.«
Župan občine Šenčur, Ciril Kozjek, je dodal: »V občini smo z veseljem pristopili k projektu, saj nam je izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev Šenčurja prioriteta, poleg tega pa je bariera pomembna tudi z okoljskega vidika. Pridobili bomo gozdne površine, ki jih na tem območju med letališčem in naseljem ni bilo vse od 70. let prejšnjega stoletja.«
K trajnostnemu vidiku projekta prispeva tudi dejstvo, da so vse uporabljene sadike vzgojene v Sloveniji, izbor vrst pa je prilagojen lokalnim rastlinskim združbam. Bariera je obenem zasnovana tako, da bo lahko služila tudi kot rekreacijsko območje naselja Šenčur. Sočasno z zasaditvijo je bilo sanirano tudi nekdanje divje odlagališče odpadkov. Za predajo protihrupne bariere svojemu namenu so poskrbeli minister dr. Peter Gašperšič, župan Ciril Kozjek in poslovodni direktor Aerodroma Ljubljana, Zmago Skobir, ob pomoči OŠ Šenčur, ki so z zasaditvijo zadnjih dreves simbolično zaključili projekt. Za implementacijo trajnostnega programa družbe si sicer aktivno prizadevajo vsi zaposleni Aerodroma Ljubljana, denimo tudi s čistilnimi akcijami v neposredni okolici letališča – prva letošnja bo potekala prav ob koncu tega tedna.